این مطلب ۴۴ بار خوانده شده
از جمله صنایع دستی عشایر/

"قالی سنقر" دست بافته ای عشایری و میراثی ماندگار در استان کرمانشاه

بسیج عشایر:فرش سنقر و کلیایی از جمله صنایع دست بافت عشایر نیمه چادر نشین این منطقه هستند که که به لحاظ کیفیت که دارد در فهرست میراث ملی استان کرمانشاه ماندگار شده است.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایر از کرمانشاه؛ فرش سنقر و کلیایی از جمله صنایع دست بافت عشایر نیمه چادر نشین این منطقه هستند که  که به لحاظ کیفیتی که دارد در فهرست میراث ملی استان کرمانشاه ماندگار شده است.

عشاير نيمه چادرنشين کليايي ساکن در سنقر و توابع آن با توليداتي قابل توجه چه از لحاظِ کميت و کيفيت تا حدي جبران کمبودهاي مراکز بافندگي کرمانشاه و عشاير و دامدار ساکن در اين استان را مي نمايد. اين عشاير در مرکز مثلثي که رئوس آن همدان، کرمانشاه و سنندج قرار دارند زندگي مي کنند و دست بافته هاي آنها بيشتر در شهر سنقر با قيمت هاي مناسب مورد معامله قرار مي گيرند.

فرش هاي کليايي معمولا در اندازه هاي تقريبي ۱۳۰×۲۵۰ سانتي متر بافته مي شوند. فرش هاي پرتراکم کليايي تار و پود پنبه اي و پرزهايي با ارتفاع متوسط دارند .

 الياف فرش هاي آنها بخوبي رشته شده و معمولا با رنگهاي طبيعي در فام هاي روشن آبي، قرمز، و ساير رنگهاي کلاسيک رنگ آميزي مي شوند. کيفيت دو رنگي ناگهاني نيز گاهي در ميان فرش هاي آنان گاهي ديده مي شود. درمجموعه فرش هاي کليايي به طرح هاي مختلفي بر مي خوريم از جمله بافندگان اين ناحيه فرش هايي با طرح بيجار در نقش هراتي با سبک شاخه شکسته مي بافند که در متن روشن ترنج هاي آن نقوش ساده پرندگاني بصورت مجرد ديده مي شود.

در متن اصلي فرش که در درون آن ترنج شش گوشه اي جاي داده شده است، نقوش هراتي ديده مي شوند و حاشيه فرش با نقوشي کاملا غيرمتعارف تزئين شده است. برخي از فرش هاي اين منطقه با داشتن ترنج ساعتي پيوستگي طرح هاي کليايي را با طرح هاي فراهان، تفرش و خرقان را نشان مي دهند آنچنان که برخي ديگر از فرش هاي ترنج دار آن طرح هايي از لاديک در ترکيه را تداعي مي نمايند. در کليايي فرش هايي با طرح بازوبند و يا شير و شکري نيز بافته مي شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات