زندگنامه شهيد حسن حيدر خاني / شهيدي كه درس را رها كرد تا از مرز هاي كشورش دفاع كند

پنجشنبه, 08/01/1393 - 11:26
گذري بر زندگي يك شهيد
زندگنامه شهيد حسن حيدر خاني / شهيدي كه درس را رها كرد تا از مرز هاي كشورش دفاع كند
زندگنامه شهيد حسن حيدر خاني / شهيدي كه درس را رها كرد تا از مرز هاي كشورش دفاع كند
بسيج عشاير : شهيد حسن حيدر خاني همرزمان شهید صفر خوشروان جوانی شجاع ودلاور بود با شروع جنگ تحميلي سنگر علم و دانش را رها كرد و وارد سنگر هاي دفاع حق از باطل گرديد.

به گزارش خبرنگار بسيج عشاير از كرمانشاه؛ شهيد حسن حيدر خاني به تاريخ 1340/06/01 در شهرستان گيلان غرب در خانواده مذهبي و متوسط ديده به جهان گشود وي در همان ابتداي زندگي و رسيدن به سن نوجواني به امور اخلاقي و مكتبي دين مبين اسلام دلبستگي و افري داشت تا آنجا كه اين مسئله وي را وادار كرد تا در جلسات ديني و مذهبي اي كه در آن زمان رژيم ستم شاهي برگزار مي گرديد ، شركت كند .

اين شهيد بزرگوار قلبي مهربان و رئوفي داشتند و اين باعث شد بود كه نزد اقوام و آشنايان مورد احترام باشند .وي تا سال چهارم دبيرستان در سنگر علم و دانش بودند تا اينكه با شروع جنگ تحملي عراق عليه ايرانبر خورد واجب دانست تا در سنگر جبهه هاي جنگ به ايران اسلامي خدمت نمايد.

پس به كمك اتعدادي از دوستان خويش شروع به جمع آوري گوني هاي خالي در سطح شهرستان نمود و با كرايه نمودن يك كاميون با پول شخصي خود آنها را به جبهه منتقل نمودند تا با آن سنگري براي سربازان اسلام فراهم نمايند. لذا در سال 1361 بعنوان پاسدار وظيفه در سپاه پاسداران مشغول خدمت شدند.

شهيد حيدر خاني در عمليات هاي شهرستان هاي جوانرودي ، گيلانغرب و قصرشرين حضور فعال داشت كه براي نمونه مي توان به مسئوليت ايشان بعنوان مسئول گروهان يكم گردان عملياتي شهيد صفر خوشروان اشاره كرد .

وي به تاريخ 22/11/1362 در حين جا به جايي گردان عملياتي از منطقه قصر شيرين به علت تردد خودروها و جايگزيني نيروهاي پدافندي و استقرار آنها در منطقه عملياتي جديد به علت قطع پاي چپ ، شكستگي جمجمه و شكستگي مچ دست راست به درجه رفيع شهادت نايل مي شوند و هم اكنون در مزار طاقيل گيلان غرب در خاك آرميده اند.

از همرزمان شهيد ايشان مي توان به شهيد فريدون عرب ، شهيد سياوش خدا كرميان و شهيد پرويز بافري و از همرزمان زنده ايشان مي توان به : اسدالله حسينيان ، حاج اكرم حيدري كيومرث نجفي و حجت اله رضا نژاد اشاره كرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.